Nejlepší systém pro stránky

Jsem internetový pisálek, tedy občasný. Někdy píšu blog, někdy dovedu týdny nenapsat jediný odstavec. Pro psaní mého blogu používám vynikající WordPress, je jednoduchý, primární účel plní a pokud jej někdo očerňuje, tak musel naposledy vidět nějakou velmi historickou verzi.

Jsem programátor a dovedl bych blog provozovat na vlastní platformě. Už delší dobu mám napsané CMS, na němž jede několik webů; nepodporuje komentáře; ale teď je prioritou jej doplnit o webshop (ten už taky leckde běží, ale stále nejsem s jeho funkčností a efektivitou zcela spokojen). Prostě napsaný redakční systém mám, psal jsem jej od základů, ale není to blogovací systém, vše je myšlené jako správa obsahu pro normálního, neblogujícího, zákazníka.

Když jsem vybíral systém pro tento blog, našel jsem několik platforem, které se jeví zajímavě:

  • phpRS – Podle mého jde o mrtvý projekt, poslední informace na webu je z roku 2008 o přípravě nové verze. Byť bych mohl nacionalisticky podpořit český projekt, nepochopil jsem a zavrhl jej.
  • Joomla a Drupal – Projekty, jež bych nepovažoval za „pouhé“ CMS, ale za extrémně robusní základ pro webové stránky, včetně možnosti nasadit e-shopový modul. Při zkoušení jsem měl rozporuplné pocity, ač jsem na Drupalo viděl opravdu zajímavé a velké projekty.
  • Typo3 a CMS Made Simple – Četl jsem na ně dost chvály a testoval je na svém domácím vývojovém webserveru. Funkčnost dobrá, nejsou psány „až moc univerzálně“, ale něco nedefinovatelného mi chybělo, abych se pro ně rozhodl.
  • … Prostě bych mohl pokračovat několika méně známými projekty, ale rozhodl jsem se pro WordPress a u něj hodlám zůstat dokud bude vyvíjen.

WordPress byl zpočátku opravdu velmi primitivní CMS, ale komunita kolem něj je tvořivá a co nemá WordPress v základu, existuje jako plugin/rozšíření. Opravdu lze doplnit téměř libovolnou funkčnost, včetně eshopu. Já používám jen pluginy pro tagy, generování sitemap a SEO, to stačí; spolu s občasným psaním; aby byl blog poměrně vepředu ve výsledcích vyhledávání. Pokud bych chtěl povolit psát více přispěvovatelům, je to snadné, WordPress podporuje víceautorský blog, dříve byl potřeba WordPress MU.

V neposlední řadě je obrovskou devizou počet uživatelů WordPressu, nejen nás, kteří jej máme nainstalovaný na vlastním pronajatém prostoru, ale i těch, kteří používají WordPress.com, nebo blogují na portálech Živě.cz, Root.cz, … Zkrátka nad nasazením WordPressu není nutné dlouze váhat, lepší a lépe vyvíjený CMS lze nalézt jen velmi těžko.

K Wordpress.com se vztahuje jedna zajímavost. Microsoft byl dlouho kritizován za svůj postoj ke svobodnému software, ale postupně se otvírá a nejspíše nejsem jediný, koho překvapí migrace blogů z Windows Live na WordPress, přičemž spolupráce má jít až do integrace propojení mezi Worpress.com s Windows Messengerem. Microsoft tímto krokem rezignuje na neustálý vývoj blogovací platformy a radši podpoří vývoj již zavedeného projektu.

A co vy? Pokud potřebujete internetové stránky, nebo jen chcete psát blog, použijete WP?


Uveřejněno

v

od

Značky:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *