Free Pascal IDE, Lazarus 1.0

Programovací jazyk Pascal je zavrhovaný, opomíjený a přesto jej používá hodně vývojářů, ve verzi Object Pascal. u vzniku OP stál i (tvůrce samotného jazyka Pascal) Niklaus Wirth a zpopularizovala jej především firma Borland  v legendárních vývojových prostředích Borland/Turbo Pascal a Delphi. Pro Object Pascal existuje jeden výtečný překladač Free Pascal, který je multiplatformní a zvládá kompilaci napříč platformami. Pro Free Pascal existuje výborné Delphi-like IDE Lazarus.

Programovací jazyk Pascal nezavrhuji, není špatně vymyšlený, po Pythonu jej považuji za druhý nejlepší jazyk pro výuku programování. Je vhodný nejen na výuku, ale dají se v něm psát i rozsáhlé programy, z nich nejznámější je asi Total Commander. Ve mzdové firmě, kde pracuji na hlavní úvazek, máme několik projektů napsaných a udržovaných v Delphi 6 (které považuji za nejlepší verzi, jaká vznikla). Vývojáři svobodného IDE Lazarus se netají tím, že právě Borland Delphi 6 jsou inspirací pro produkt.

Základní verze současných Delphi XE2 stojí cca 200€ a umožňuje velmi omezený komerční vývoj (maximální příjem je omezen na US$ 1000 ročně), profesionální verze bez tohoto omezení stojí 900€. A o multiplatformitě překladu, jaký umožňuje překladač FreePascal, si můžete nechat zdát, pokud se nespokojíte jen s kompilací pro Windows, Mac OSX a iOS, avšak poté můžete zapomenout na osvědčené VCL, ale musíte používat nové komponenty FireMonkey. Z toho mi vyplývá, že pokud se nevyvíjí pro jedinou platformu (vývojář chce zůstat u klasických VCL) a není od začátku jistý prodej rozumného počtu licencí programu, nevyplatí se do Delphi investovat a jednoznačně vítězí kombinace FreePascalu s IDE Lazarus.

Chtěl jsem psát o nové verzi Lazarusu, jehož vývojáři již byli tak spokojeni, že aktuální verze pokořila psychologickou bariéru 1.0.

Něco málo o novinkách:

 • Hodně změn se týká LCL (Lazarus Component library):
  • LCL je (konečně) normální balík, takže je lze zrekompilovat
  • Nová unita lazdialogs která řeší dialogy (save, open, print, …), která nevyužívá nativní dialogy a je pružnější pro programátora
  • Nové implementace TNotebook, Tpage, TTabControl, či TDBNavigator
 • Drobné změny IDE:
  • session se ukládá do souboru lps v adresáři projektu a odpadly zbytečné dotazy na uložení, pokud se od posledního nic nezměnilo
  • Export do HTML usnadní práci těm co chtějí na webu zveřejňovat ukázky kódů
  • Opravy lazbuildu, tj. nástroje jímž se překládá i Lazarus
  • Kompilace balíků se řídí podle cílové architektury překladu projektu (TargetOS, TargetCPU, LCLWidgetType)
 • Velký balík změn komponent SynEdit

Údajně bylo, od posledního vydání, opraveno 487 chyb.

Otázka, zda se ještě dnes zabývat Pascalem, potažmo projektem Lazarus, má podle mě jednoduchou odpověď. Ano, cenu to má, i velké projekty se v něm dají vyvíjet, sebedokonalejší jazyk nenaučí programátora programovat kvalitně a přehledně. Vše je především o přístupu a pochopení principů, nikoliv o znalosti toho nejlepšího jazyka. Object Pascal lze každopádně považovat za dobře navržený programovací jazyk.

Odkazy:


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Jeden komentář: „Free Pascal IDE, Lazarus 1.0“

 1. LuFa avatar

  Díky Marku za článek. V Lazaru jsem si před lety pár věcí udělal. Dnes si nejsem jistý, zda ho ještě někdy použiji. O nové verzi je však dobré vědět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *